INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław z Główczyna h. Lubicz  

 
 
2 poł. XIV - 1455/1456
 
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Główczyna h. Lubicz (zm. 1455/6), kantor płocki.

Pisał się z Główczyna, wsi położonej w pow. wyszogrodzkim i należał do rodu Łubów. Był synem Męcimira. Jego braćmi byli: kanonik kruszwicki i pleban w Radziwiu Mikołaj, Urban ze Zbarza, Piotr oraz Wawrzyniec, dziedzice Główczyna.

S. posiadał wykształcenie uniwersyteckie, bowiem od r. 1426 był określany w dokumentach papieskich jako bakałarz sztuk wyzwolonych. Będąc duchownym, w l. 1426–9 toczył spór o objęcie kościoła parafialnego w Radziwiu. Kościół ten stanowił jego pierwsze beneficjum, które najpewniej objął na krótko przed r. 1426, jednak wkrótce je utracił z powodu nieprzyjęcia wyższych święceń. Dn. 11 I t.r. otrzymał natomiast prowizję na archidiakonat łęczycki oraz kanonię kurzelowską, wakujące po Tomaszu z Lelowa. Najpóźniej od r. 1429 był S. domownikiem Jordana, kard. tytułu św. Sabiny i bp. Albano. Dzięki jego wstawiennictwu 4 VI 1431 uzyskał prowizję na kanonię włocławską, zajmowaną w tym czasie przez Pomiana Jałbrzyka, syna Chebdy z Rożdżałów. Już 27 VIII t.r. złożył S. zobowiązanie annatowe, z którego wiadomo, że wartość tego beneficjum była oszacowana na 6 grzywien srebra. W dokumencie papieża Eugeniusza IV przyznającym parafię św. Marii Magdaleny w Pułtusku, wakującą po śmierci Bariona z Sulnikowa, nazwano wprawdzie S-a kanonikiem włocławskim, lecz zapewne nie zdołał objąć tej kanonii i 15 VII 1432, już jako pleban pułtuski, zwrócił się z supliką o inną kanonię włocławską, wakującą po rezygnacji Klemensa, syna Stanisława z Nawojowej, a także o altarię św. Marty w katedrze krakowskiej, po rezygnacji Imbrama, syna Mikołaja ze Strzelc. Dn. 26 III r.n. czynił S. starania o objęcie innej altarii w katedrze krakowskiej, tym razem p. wezw. św. Małgorzaty, deklarując gotowość zwolnienia altarii św. Marty. Jednak 27 IV 1433 złożył zobowiązanie annatowe za kanonię włocławską i altarię św. Marty, których dochód został wtedy określony na 16 grzywien. Dokument papieża z 20 XII 1435 potwierdził posiadanie przez S-a kanonii włocławskiej, parafii pułtuskiej oraz prowadzenie sporu o altarię św. Marty. W r.n. S. zaniechał tego sporu.

Z supliki kard. Jordana z 10 XI 1437 wynikałoby, że S. w tym czasie zmarł. Jest to jednak błędna informacja, bowiem od sierpnia 1436 do stycznia 1441 S. występuje regularnie w metryce kapit. katedralnej włocławskiej z tytułem kanonika włocławskiego. Kanonię płocką otrzymał przed 26 VI 1435, kiedy wystąpił z tym tytułem, przekazując w imieniu Jana z Koskowa annaty z kanonii i prebendy kruszwickiej. Dn. 16 X 1442 wraz z braćmi: Mikołajem, Piotrem i Wawrzyńcem, S. jako kanonik płocki kupił od swego brata Urbana ze Zbarza część w Ojrzeniu. Regularnie uczestniczył w posiedzeniach kapit. płockiej. Dn. 8 I r.n. czynił starania o uzyskanie wsi prestymonialnej Uniejewo w ziemi dobrzyńskiej, zarzucając konkurentowi do jej objęcia, kanonikowi Tomaszowi, nieprzestrzeganie obowiązku rezydencji przy katedrze płockiej w okresie obowiązujących trzech miesięcy. Spór załatwiono polubownie na kolejnym posiedzeniu kapituły 9 IX t.r.; doszło wówczas do zamiany wsi między S-em a Tomaszem – ten ostatni przekazał mu Uniejewo w zamian za wieś Popowino. Z kolei 3 II 1445 kapit. płocka zatwierdziła S-owi nadanie dziesięciny w Ponikwi, leżącej w ziemi nurskiej (tam, gdzie miał dobra ojcowskie), przez bp. płockiego Pawła Giżyckiego. W l. 1439–45, z krótkimi przerwami, toczył S. spór o kantorię płocką ze Stanisławem z Bramek; objął ją dopiero po śmierci konkurenta między 9 XII 1445 a 21 IV r.n. Po raz pierwszy z tytułem kantora płockiego wystąpił na dokumencie z 21 IV 1446 zawierającym wyrok w sporze między wikariuszami katedry płockiej a pisarzem ziemskim płockim Raciborem z Golejewa oraz mieszczanami płockimi. S. był jednym z czterech członków kapit. płockiej, którzy byli przeciwni nadaniu prepozytury płockiej Strogomirowi ze Zdziaru h. Gozdawa; wskazuje na to protokół z posiedzenia kapituły z 30 IV t.r. Jako kantor płocki S. poświadczał sprzedaż wójtostwa w Krościnie, wsi należącej do biskupa płockiego (17 III 1448). Dn. 17 VII 1455, będąc domownikiem kard. tytułu św. św. Jana i Pawła, Latina de Ursinis, zwrócił się o nadanie mu kanonii krakowskiej po śmierci Przedwoja z Grądów. Toczył wówczas spór o kanonię gnieźnieńską z Michałem Bardzkim. S. zmarł między 17 VII 1455 a 23 VI 1456, kiedy to prowizję na kanonię gnieźnieńską otrzymał Paweł de Legendorff (z Mgowa) w diec. chełmińskiej, pisarz i domownik papieża Kaliksta III.

 

Radzimiński, Prałaci i kanonicy, I 134–6; Słown. Hist.-Geogr. Ziem Pol., II (Chełmonie); – Gąsiorowski A., Kanonicy włocławscy w najstarszej metryce kapitulnej (1435–1500), w: Duchowieństwo kapitulne w Polsce średniowiecznej i wczesnonowożytnej. Studia nad pochodzeniem i funkcjonowaniem elity kościelnej, Red. A. Radzimiński, Tor. 2000 s. 24–5, 46; – Acta capitulorum Crac., nr 324, 366; Annatae e Regno Poloniae saeculi XV (1421–1503), Ed. M. D. Kowalski, w: Mon. Pol. Vat., Kr. 2002 X; Bull. Pol., IV–VI; Cod. Pol., II nr 389; Elementa ad fontium editiones, Vol. 1 nr 379; Mazowieckie zapiski herbowe z XV i XVI w., Wyd. A. Wolff, Kr. 1937 nr 116; Mon. Pol. Hist., V 460; Zbiór dok. m. Płocka, I nr 143; – AGAD: Metryka Kor., t. 3 k. 279, dok. perg., nr 6570, 6580; Arch. Diec. w Płocku: Acta episcopalia, t. 1 k. 5v, 36v, dok. perg. nr 280, Wypisy W. Makowskiego z akt kapit. płockiej z l. 1437–45, nr 131, 178, 249.

Andrzej Radzimiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.